בנימה אישית

מוטי חטיאל

מליאת המועצה אישרה את הצעת תקציב המועצה לשנת העבודה 2020. לכאורה, זו ידיעה שגרתית, כמו בכל תחילת שנה. אבל רק לכאורה. מאחורי המספרים בדפי ספרון התקציב, ולפני חלוקת התקציבים לשימושים השונים, ישנם החזון, היעדים והמטרות של המועצה, המנחים אותנו בחלוקת התקציב, בהתאם למדיניות שאנו סבורים שמשרתת בצורה הנאמנה ביותר את הצרכים העכשוויים של התושבים ושל המושבה.

תקציב מועצה מקומית ראש פנה בשנת 2020 עומד על 45,012,000 ₪, והוא גדול בכ-10% בהשוואה לתקציב 2019.

בתקציב 2020 שמנו דגש על החינוך ושלוחותיו ברחבי המושבה, הוספנו תקציבים לרווחה ולשירותים חברתיים המספקים מענים לכל קבוצות האוכלוסייה, לפעילויות תרבות וחוגים, ולאיכות החיים שלנו באמצעות תוספות לתברואה ולפינוי פסולת. חשוב לציין כי בחישוב ההוצאה הממוצעת על כל תושב אנחנו נמצאים במקום הראשון מבחינת ההשקעה בתושבים – מעל 12 אלף ₪ לנפש, בעוד שתעריפי הארנונה למגורים הם מהנמוכים בין רשויות הגליל. אני גאה על הנתון הזה, ועל היותנו רשות איתנה, המסוגלת לספק לתושביה שירותים ברמה גבוהה.

אני רוצה להודות לשותפיי בהכנת התקציב – מנכ"ל המועצה אירית ברק, הגזבר אורי זלצר, מנהלי המחלקות וגופי המועצה, ולחברי המליאה.

ומכאן, חשוב לי לעדכן בשורת עדכונים על דברים חדשים, על שירותים חדשים וקיימים, להזמין אתכם לאירועים ופעילויות.

מוטי חטיאל
ראש המועצה


שירותים מוניציפליים

דני טל החל בתפקידו כמנהל התחום מוניציפאלי וממונה שירותי חירום במועצה. השנה יצרנו שינוי בכל הקשור לשירותים שמספקת המועצה, בכך שריכזנו את כל השירות המוניציפאלי במחלקה אחת. בכך מימשנו את חזון ראש המועצה לשירות לתושב, שיהיה זמין, נגיש ומהיר יותר. אלה השירותים עבורכם:

מוקד 106 הורחב: נותן מענה 24/7

מוקד 106 משנה פניו בימים אלו. השירות הורחב: 24/7, כל שעות היום, שבעה ימים בשבוע. בשעות פעילות המועצה המוקד מאויש על ידי מוקדנית עובדת הרשות, ומעבר לשעות העבודה השיחות ינותבו למוקד טלאול, אשר יעביר את הפניות לגורמים המטפלים. בנוסף, אפשר להוריד לטלפון הנייד את יישומון "ראש פינה" (רואים את לוגו המושבה) מחנות האפליקציות. אחרי הורדתו לנייד, ופתיחתו יש להירשם ואז ניתן לדווח על מפגעים שונים. יישומון "ראש פינה" הוא גם המקום להתעדכנות בהודעות ובאירועים במושבה, לשלם תשלומים שונים ועוד.

עם סיום ארגון המוקד במתכונתו החדשה, כל דיווח יקבל מענה ראשוני בתוך 24 שעות מרגע קבלתו. הפונה יקבל הודעה שפנייתו התקבלה, באיזה אופן היא תטופל ומה משך הזמן הצפוי עד להשלמתה. עם סיום הטיפול  תתקבל הודעה על סיום הטיפול בפנייה. אנחנו מתחייבים לכך שלא יהיה מצב בו תהיה פניה למוקד שלא תטופל, ושהפונה לא קיבל היזון חוזר.

מחלקת אחזקה ותברואה: תבצע גם אחזקה מונעת

המחלקה מטפלת בניקיון שוטף של המושבה, באחזקת מערכת המים והביוב, מבני המועצה וטיפול בבעיות שוטפות. אנחנו פועלים להרחיב את תפקיד המחלקה שתעסוק גם ב"אחזקה מונעת", טיפול שנועד לשמור על תקינות רציפה של המערכות ולא רק "תחזוקת שבר" אחרי שכבר התרחשה תקלה. חשוב לציין כי צוות האחזקה והתברואה בניהולו של גולן פרג', מורכב מאנשים שעובדים קשה ובמסירות, על מנת לשמור על רמה גבוהה של חזות המושבה ותקינות מערכותיה.

מחזור: מפרידים גם פסולת אריזות

מחזור הפסולת עלה מדרגה בחודשיים האחרונים אחרי פיזורם ברחבי המושבה של 50 פחים כתומים גדולים, אליהם מושלכת פסולת אריזות. עד היום בוצעו שלושה פינויים של פחים שהתמלאו. בפרק הזמן הזה קיבלנו פניות, אותן אנו בוחנים, לפיזור פחים כתומים במקומות נוספים. כמו כן, בוצעה פעולת הדרכה בבתי התושבים על ידי חברה חיצונית, בה הוסברה חשיבות הפרדת הפסולת ומה משליכים לפח כתום, חולקו מגנטים וסלים כתומים לאיסוף האריזות. תושבים אשר לא קיבלו את הערכה, ולא עברו הדרכה, מוזמנים לפנות אל מוקד המועצה.

קידום עסקים

המועצה פועלת לקידום העסקים המקומיים. כחלק מהתהליך, יגאל שרגיל, מנהל רישוי העסקים במועצה, פועל על מנת לשחרר חסמים ביורוקרטיים ולסייע לכלל העסקים במושבה בקבלת רישיון עסק כחוק.

פיקוח: שמירת הסדר, החוק ומניעת מטרדים

המועצה מעסיקה פקח שתפקידו לעבור בכל פינות המושבה ולמנוע מטרדים מסוגים שונים לתושב. המטרה היא שמירה על הסדר והחוק, על מנת שהעסקים והתושבים יוכלו לחיות בשלום זה לצד זה בראש פנה. פקח המועצה – אבי מור.

בטחון ומוכנות לחירום

היערכות נכונה ונמרצת בשגרה תעזור לנו להגיב בצורה מהירה ויעילה בעת אירוע חירום – ביטחוני או אזרחי – שחלילה עלול להתרגש עלינו. לאורך השנה מתבצעת בקרה של כלל מערכות הביטחון המקומיות על מנת שנהיה ערוכים לחירום, ושכל אחד יידע מה תפקידו. כאן המקום להודות לכל תושבי המושבה שהתנדבו לאייש את צוותי החירום שהקימה המועצה.

זאב שנקר, קב"ט המועצה, סיים את תפקידו. אנו רוצים להודות לו על שנות פעילותו העניפה והחשובה, ולאחל לו בהצלחה בדרכו החדשה. בתקופה הקרובה נצא במכרז חדש לאיוש התפקיד.

בכל נושא ניתן לפנות ישירות לדני טל בטלפון 054-5392999 או בדוא"ל: muni@rosh-pinna.muni.il


משרד התחבורה יפעל לפתרון בעיות תעבורה במושבה

ראש המועצה, מוטי חטיאל, קיים פגישה עם שר התחבורה והבטיחות בדרכים, בצלאל סמוטריץ' ומנכ"ל נתיבי ישראל (נת"י), נסים פרץ. בפגישה השתתפו גם חבר המועצה, אריה אייל, ומהנדסת המועצה, רחלי ליבוביץ'. מוטי העלה בפני השר שורת בעיות בתחומי התחבורה, עמן אנחנו מתמודדים:

מציאת פתרון לבעיות התנועה והפקקים בכניסה וביציאה מראש פנה.

מנכ"ל נתיבי ישראל, נסים פרץ, תמך בצורך למצוא מענה, והתריע כי קיימת בעיה בטיחותית בירידה מכביש 90 לכיוון ראש פנה. השר ביקש לבדוק אופציה לפתרון בצומת הכניסה למושבה בצורת כביש עוקף שיוביל לשכונות במטרה למנוע את הפקק של התושבים באזור המסחרי. השר הנחה את אנשיו למצוא פתרון לבעיות הפקקים והעומס בכניסה וביציאה מהמושבה, ולהכניס את הנושא לפרויקטים של 2020.

מטרדי רעש מכביש 90.

מנכ"ל נתיבי ישראל דיווח שניתן יהיה לבנות קיר אקוסטי במסגרת פרוייקט הרכבת, אם יצא לפועל. מוטי ציין כי מפגע הרעש מטריד את התושבים כבר מעל 20 שנים, וביקש למצוא מענה מהיר. השר הנחה את אנשי משרדו לבצע בדיקה חדשה של הרעש בראייה מקלה, ולהגיע לפתרון שיקל על התושבים.

העברת קטע הכביש 8900 ("דוד שוב") לרשות חברת נתיבי ישראל.

כביש 8900, הכביש הישן לצפת, עובר בחלקו בראש פנה ובחלקו בצפת. נוצר מצב לא שוויוני, בו הקטע העובר במושבה נמצא באחזקת ראש פנה, בעוד הקטע העובר בצפת נמצא באחזקת נתיבי ישראל. במדידות נפח התנועה נמצאו פערים ניכרים בין המדידות שבצעה חברת נתיבי ישראל לבין המדידות שבצעה המועצה המקומית. השר הנחה לבדוק מהיכן נובע השוני בספירות. הנושא יובא לוועדה בראיה מקלה ויועבר לרשות נת"י ויתוחזק בסטנדרט נת"י.

הרחבת הטיסות משדה התעופה ראש פנה (מחניים) לרמון וממנו ליעדים באירופה, וסבסודן

ראש המועצה, מוטי חטיאל, העלה לדיון את נושא ביצוע טיסות מסובסדות מראש פנה לרמון. טיסות כאלו יאפשרו הגעה נוחה של תיירים המגיעים לרמון בטיסות מוזלות, ויקל גם על תושבי הגליל בצאתם לחופשה. השר הביע עניין ותמיכה ביוזמה, וביקש מאתנו מסמך מסודר למנכ"ל משרדו ובו פירוט עלויות תיפעול השדה, הביקושים, ובדיקות היתכנות.

מוטי עם שר התחבורה


אלימות – לא במגרש שלנו!

בעקבות שורת אירועים, בהם תושבי ישובים מהסביבה פעלו באלימות כנגד ילדים ובני נוער מראש פנה, ואף סילקו אותם ממגרשי הספורט השונים במושבה, החליטה מליאת המועצה כי מעתה השימוש במגרשים יהיה לתושבי המושבה בלבד. בהחלטה אין התייחסות להדרת אנשים מיישוב זה או אחר. המושבה שלנו ידועה בנדיבותה לאורחים, אולם כאן נחצה 'קו אדום', ואנחנו לא מוכן לקבל התנהגות כזו כלפי תושבינו. המשטרה נמצאת אף היא בתמונה. ראש המועצה, מוטי חטיאל, מזמין את ראשי הרשויות באזור להצטרף אלינו במאבק, ולגלות אפס סובלנות כלפי אלימות.


שת"פ וטרינרי עם אשכול גליל מזרחי

החודש התקיימה במועצה פגישה משמעותית עם צוות אשכול רשויות הגליל המזרחי, בה נדונו שיתופי פעולה במתן שירותים וטרינריים במושבה. צוות המועצה הדגיש את הצורך בתגבור נוכחות הפקחים במושבה במטרה לקדם לכידת כלבים משוטטים, עיקור, וסירוס חתולי רחוב ואכיפת קנסות. בנוסף, נרקם שיתוף פעולה להקמת כלבייה אזורית בצח"ר.

פניות לשירות הוטרינרי באמצעות טלפון 8451*


מקדמים: שימור והנגשת אתרי מורשת

ראש המועצה ומנהלי מחלקות קיימו פגישה עם הנהגת המועצה לשימור אתרי מורשת – הוחלט על שיתוף פעולה לקידום אתרי המורשת במושבה כבר השנה, ביניהם שיקום בית הכנסת העתיק באתר השחזור, הנגשת דרך הגישה לאתר השחזור, קידום תכנון לבית הספר העברי הראשון, שיתוף פעולה בפרויקט הדיגיטציה בארכיון ראש פנה, ותכנית "אמץ אתר" שתקדם סיורים לימודיים של תלמידי בית ספר וחיילים.

פגישה עם עמרי שלמון


 

כאן יקום מוזיאון

מוזיאון יהדות רומניה, המוקם דרומית לאתר השחזור, מקבל לאחרונה דחיפה ציבורית עם ביקורים במקום של אישי ציבור ותומכים. בחודש שעבר אירחנו את סנדרה פרלונג, יועצת בכירה לנשיא רומניה קלאוס יואהניס, עימה באו מרטין סלומון, מנכ"ל המכון הרומני לתרבות בישראל, אייל פביאן ראש מטה ארגון א.מ.י.ר להנצחת מורשת יהדות רומניה, ויהושפט פופ מנהל ארכיון ראש פנה. החודש באו לראות מקרוב ולסייע יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, יו"ר ארגון א.מ.י.ר מיכה חריש, וחברי "הארגון להשבת רכוש יהודי" השותף עם הפדרציה של הקהילות היהודיות ברומניה בקרן קריטטיה ובמימון הפרויקט. אייל פביאן (א.מ.י.ר) הסביר למשתתפים על שלבי הקמת המוזיאון, בעלות של 17 מיליון שקלים, במימון משרדי התיירות, פיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, ובסיוע תרומות מקהילות יהודיות ברומניה. הקמת המוזיאון תסתיים בעוד כשנתיים. מוזיאון זה ינציח את פועלם של עולי מוינשט, אשר הגיעו לגיא אוני והקימו בה את ראש פנה, לצד הנצחת פועלה של יהדות רומניה מראשית הציונות ועד היום, ויהווה מבואה מונגשת כנדרש לאתר השחזור.

עם בוזי הרצוג


חינוך: בדרך לחזון משותף  

אנשי חינוך בהווה ובעבר ותושבים, שהמשותף לכולם הוא עניין בחינוך ומקומו בקהילה, השתתפו בשבוע שעבר ב"שיח חינוכי על כוס קפה", פעילות חדשה של מחלקת חינוך וקהילה. הילה טלאור, מנהלת מחלקת החינוך והקהילה, מסבירה כי מדובר בהרחבת השיח המשותף בנושאי חינוך ומקומו בקהילה, והזדמנות להשמיע ולהשפיע.  השיח היה מגוון בדעות שהושמעו בו, מכבד, עם הסכמות על המהות, אם כי לא תמיד על הצורה והדרך להגיע אליה. הישיבה יחד של כל מי שטובת החינוך וקידומו עומדים לנגד עיניו חשובה ומסייעת. תודה לחגית ממן ולמעין בן נתן על השותפות בהנחיה, לויקי מודלינגר, מנהלת בית הספר, ולניצן בלום חברת מנהלת החינוך על התמיכה, וכמובן תודה לתושבים שהשקיעו והגיעו. נתראה במפגשים הבאים.


מענה לצעירי המושבה ולוותיקיה

המחלקה לשירותים חברתיים התחדשה בשתי עובדות.

עטרה בירנבוים החלה את עבודתה במועצה בתפקיד עו"ס הנותנת מענה לפניות ולצרכים של תושבינו הוותיקים.

אילה לוי נקלטה כעו"ס במסגרת תכנית י.ת.ד, המתוקצבת על ידי מספר משרדי ממשלה. אילה תיתן מענה לפניות צעירים בגילאי 18-26.

נאחל הצלחה להן בהצלחה. אתם מוזמנים להיעזר בהן.


חורף חם במרכז הקהילתי:

מבואת הכניסה של המרכז הקהילתי עוצבה בסגנון ביתי חם ומזמין, כחלק מהחזון החדש של המרכז, השם דגש על תחושת השייכות והבית. אנו מזמינים את כל הקהילה להגיע, וליהנות משפע הפעילויות.

תחום אמנויות הבמה:

מחול

אירחנו את הרקדנית והכוריאוגרפית סיגל ברגמן כחלק מתכנית 'שהויות אמן', וביחד ראינו את מופע "בהילוך ידני" ושוחחנו עם היוצרת.

תלמידות ההיפ-הופ הבוגרות נפגשות עם הרקדנית הבינלאומית ענת גרגוריו במסגרת מיזם "חיים בתנועה" של מפעל הפיס ועמותת הכוריאוגרפים, והיא חושפת אותם לעולם המחול העכשווי. הבנות – באומץ ובסקרנות – התנסו והשקיעו, וזכו למופע פרטי בסטודיו.

רקדנים נוספים – מקצוענים וחובבים – שמצאו במתנ"ס שלנו בית ואווירה מתאימה לרקוד ולהתאמן הם מיכל מועלם וג'יאנלברטו שהגיעו לסדנה חד פעמית, וקבוצה של שלושים רקדנים נוספים מרחבי הארץ שבאו ללמוד, לחקור ולהתאמן.

סדנת מחול

תיאטרון הקוקיה

הילדים והמשפחות נהנים מהצגות איכותיות של תיאטרון הקוקיה, והאולם מלא עד אפס מקום. במהלך חודש ינואר אירחנו את ההצגה: ג'ק ואפון הפלא. בקהל היו גם ילדי אקי"ם מאחוזת אוהד, שרוקדים אצלנו מדי שבוע. ההצגה הבאה (13/2) "ילד בוץ" כחלק מאירועי ט"ו בשבט של המרכז הקהילתי.

הצגת ילדים ילד בוץ

תחום הקהילה:

שיתוף פעולה בין מרכז צעירים ראש פנה עם המרכז הקהילתי הוליד את "בוקר נשי בשבילי" – מפגש שבועי שנרקם עבור נשות ראש פנה (היקרות!) הנמצאות לאחר לידה (עד 12 חודשים), מציע סדרת הרצאות וסדנאות, ארוחת בוקר מפנקת במיוחד, ולאחריה, מדי שבוע, סדנא בנושא אחר. אתן מוזמנות להירשם ולהצטרף.

בוקר נשי בשבילי

תחום הנוער:

החל פרויקט הכנה לצה"ל לכיתות י'- י"ב, אותו מלווה ניצן סרוסי, שהקים קבוצה מיוחדת רק לנוער ראש פנה. הפרויקט משלב הכנה מנטלית ופיזית לצד הסברים על הליך הגיוס והצו ראשון, מידע משמעותי על צה"ל, אירועי שיא בשירות ועוד.

נוער ראש פנה יצא לטיול במסלול ה"ויה פארטה" ברכס רמים, כחלק משיתוף הפעולה עם פסטיבל סרטי הרפתקה. אז מה היה להם שם? סדנת "וואן שוט" עם כוכב היוטיוב של עמוד "מטיילים בארץ" אוהד פרל, ולימוד צילום סרטון במסלול הטיפוס, שיוקרנו בפסטיבל הרפתקה שיתקיים במרץ. גם הנוער העובד והלומד יצאו החודש ל"טיול קרוב לבית" לקבר חוני המעגל אותו סיימו בהפנינג וחלוקת חולצות תנועה לחניכים.

נוער ראש פנה מטייל

פעוטון פשוש:

ילדי הפעוטון ניצלו את החורף לגיחה החוצה לראות עננים כבדים ורוח חזקה, וגם חקרו את פרי ההדר עם התייחסות לגודל, צבע וטעם, מרקם, ואפילו אפו עוגת הדרים טעימה.

תחום הספורט:

חוגי הספורט נמשכים כסדרם. קבוצת הטניס השתתפה בטורניר במסגרת ליגת העל, קיימנו מפגש כדורסל עם ילדי צפת ל-40 ילדי כיתות ג' ו- ד', ונהנינו מכיבוד עשיר וטעים שההורים הכינו.

חגים בקהילה:

ביום העצמאות הקרוב אנחנו מחזירים עטרה ליושנה ומקיימים מופע רב משתתפים על הבמה. הייחוד שלנו, בראש פנה, הוא במופעים קהילתיים מכוחות מקומיים. מי שמעוניין/נת, ליטול חלק (אין צורך בנסיון קודם) מוזמן/נת לפנות אל ענבר כהן, במאית המופע054-4963673

עדלאידע – אל תגידו לא ידענו…

עדלאידע 6.3.2020

מידע על פעילויות, חגים ואירועים ניתן למצוא בפייסבוק: מרכז קהילתי ראש פינה, וגם בפייסבוק ובאתר המועצה


מרכז צעירים ראש פנה:

קורס "פעמונים"

מרכז צעירים בשיתוף ארגון "פעמונים" מקיים קורס לקידום כלכלת המשפחה, כחלק מקידום החינוך בתחום הכלכלי והפיננסי. הקורס כולל ארבעה מפגשים ונוטלים בו חלק 15 איש. לאור הביקוש הרב, אנו פועלים לפתיחת קורס נוסף בעתיד הקרוב.

מתחדשים!

בזכות תקציב שגייסה המועצה מהמשרד לשוויון חברתי – מרכז הצעירים בדרך להצטיידות שתתאים את המקום בעוד זמן לא רב למתחם עבודה משותף, אירועים חברתיים וקיום סדנאות.

קידום עסקים צעירים

בתאריך 23.2.2020 יפתח קורס מרתק ומעניין לקידום עסקים צעירים בהנחיית צחי רבאל. מומלץ. פרטים והרשמה אצל שירה קסלר 054-6780110.

נשמח לראשותכם בפעילויות קרובות. כל הפרטים בעמוד הפייסבוק של מרכז הצעירים ראש פינה.


 פורום נשים

שיתוף פעולה בין המועצה והמרכז הקהילתי הוליד את היוזמה להקים בראש פנה פורום נשים.

מטרת הפורום היא לאתר את צרכי הנשים במושבה, הרצונות והאתגרים, ולבנות תוכנית של מתן מענים מותאמים. בצד הפעילות לטובת נשות המושבה יקבלו חברות הפורום גם מפגשים של תוכן וכיף.

נשים המעוניינות להצטרף לפורום מוזמנות ליצור קשר עם תמי שורץ 052-5938556, ענבר גלבוע 052-7967358, שירה קסלר 054-6780110.

את פעילות הפורום יפתח מופע לקראת יום הנשים הבינלאומי. הקדימו לרכוש כרטיסים באתר המועצה!

עמדת רישום לפורום הנשים תהיה גם בערב המופע.

ערב סטנדאפ ענת אביעד


 

הספרייה שלנו – מקום להיות בו

כשבחוץ סגרירי וקר ובתוך הספרייה חמים ונעים, הספרייה מהווה מקום מפגש אידיאלי ושוקק חיים לכולם. ה"אני מאמין" של יעל אריאל, מנהלת הספרייה, הינו "הספרייה – מקום להיות בו". הורים וילדים, סבים ונכדים, חברים מבית הספר – נפגשים בספריה, קוראים, משחקים, שואלים ספרים ומבלים ביחד. בשעות הלימודים,ילדי בית החינוך וילקומיץ' נוטלים חלק בפרויקט "אתנחתא בספרייה", ומגיעים באופן קבוע לפעילות יזומה. אתנחתא בספריה

החודש יתארח בספרייה הסופר מאיר שלו. הוא חוזר אלינו זו הפעם השנייה, והפעם למפגש בנושא "האהבה הראשונה – סיפורי האהבה של ספר בראשית".

להזכירכם, באפשרותכם לשאול ספרים דיגיטליים וקוליים במסגרת השתייכותנו לספרייה הדיגיטלית הישראלית. עדכונים בעמוד הספרייה בפייסבוק http://facebook.com/rpsifriya

מאיר שלו 27.2.2020


 הזמנה לצלמים

ניתן עדיין להירשם ולהשתתף בתחרות "ראש פינה בטבע שלי" ביוזמת האכסניא של ראש פנה. התחרות נושאת פרסים. 

קישור לטופס ההרשמה

ראש פנה בטבע שלי תחרות צילום


עד כאן הפעם. אתם מוזמנים להיות אתנו בקשר בעמוד הפייסבוק, באפליקציה לתושב ובאתר המועצה.