​ראש פנה – הקסם

קבוצת אברכים מטפסת במעלה המזרחי של הר כנען. לפני שלוש שנים, תרל"ח, 1878 הגיעו מצפת להאחז ליד הכפר הערבי ג'עוני. רעבים ותשושים, הם חוזרים כעת לצפת, מפנים את במת ההיסטוריה לקבוצה רעננה ותוססת – החלוצים מרומניה.

המבקר כיום בראש פנה, ייסע ברכבו במעלה הכביש המוביל מראש פנה לצפת,ברחוב דוד שו"ב, על-שם מנהיג החלוצים מייסדי היישוב, המכנים את חלומם: "ראש פנה".שמה של הראשונה במושבות הגליל נגזר מתהילים קי"ח, כ"ב: "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פנה", ברמיזה עבה לתלאות קודמיהם. השנה: תרמ"ב, 1882.

כעבור זמן לא רב, פורש הברון הנדיב הידוע אדמונד דה-רוטשילד חסותו על המושבה החדשה, שולח את פקידיו, בונה בית כנסת, יקב, "בית פקידות" ומגורים לפונקציונרים חשובים: הרופא והמורה (בכל אלה נפגוש היום באתר השחזור).

הידעתם כי הברון ניסה לכונן במושבות, ביניהן ראש פנה, תעשיית משי? שתילי תות הובאו מן ההימלאיה ובשנת 1900 (כך מדווח מדריך ישראל) היו בראש פנה כ-1500 דונם עצי תות! מפעל גדול לטוויית חוטים ואריגי משי נבנה במושבה, הקיטור הופעל בעוצמה וכ–100 פועלים עבדו פה. מתחת לבית הפקידות, בהשראת סגנון הגינון הצרפתי המוקפד, תוכנן וניטע גן נוי ומרגוע יפהפה. המטייל בגן במאה ה -21 מוזמן לחזור אחורה בזמן אל סוף המאה ה -19, ולדמיין את פקידי הברון ונשותיהם ההדורות פוסעים פה מעדנות, מכעיסים את הפועלים והאיכרים המקומיים אשר לא הורשו להיכנס לגן.

אכן, אלה היו פני הדברים. בעוד החקלאות משגשגת, התעשייה פורחת והגאווה גואה על כי שפת עבר היא שפת הלימוד בבית הספר המקומי – מתגלעים סכסוכים ומחלוקות. הברון מסיר חסותו מן המושבות: שוק המשי העולמי מוצף סחורה זולה מן המזרח (למה זה נשמע מוכר?) ושנות ה – 20 של המאה העשרים מוצאות את ראש פנה במשבר. קרן אור היא פעילותו החשובה של פרופ' גדעון מר שהקים בשנת 1929 בבית הפקידות מעבדה לחקר המלריה ופעל להדברת הקדחת, שהכתה ללא רחם באיכרי עמק החולה.

בשנים שלאחר קום המדינה גדלה ראש פנה והתרחבה, בשטח ובאוכלוסין. בשנות השישים המוקדמות הייתה אבן שואבת לצעירים מחפשי משמעות, אי קטן של "ילדי הפרחים".

כיום מונה המושבה כ-3100 נפש. לצד בתי הוותיקים נבנו ונבנות גם בימים אלה שכונות חדשות. גאוות המושבה בין היתר על בית-הספר, המתנ"ס, בית התרבות הפעיל (:בית העם" – נשתמר שמו) ובית הקירור והאריזה "רפקור", המשרת את חקלאי המושבה ומשווק את פרי עמלם בארץ ובחו"ל. בכניסה לראש פנה מתחמי עסקים ומרכזים מסחריים המשרתים גם את תושבי היישובים הסמוכים ואת עוברי האורח והמטיילים.
הקסם הראש פינאי שריר ומתקיים, אם כן, בצד הנוחות והקידמה.

אתר השחזור (ראש פנה ההיסטורית), עם מבני האבן היפהפיים ובראש כולם בית הכנסת העתיק גולת הכותרת של ראש פנה דאז: ראש פנה "של מעלה" עם האמנים והאומנים שאווירת המקום המיוחדת היא חלק מהם והם חלק ממנה: ראש פנה של החקלאים וראש פנה החדשה : לכל אלה נמשכים המטיילים והמבקרים, המתארחים בחדרי הארוח הרבים ובמסעדות ופוסעים בשבילים שסללו מייסדי ראש פנה – משנת 1882 ועד היום.

על כל הנאמר לעיל- ועוד– מוזמנים המבקרים בראש פנה לראות ולשמוע בחיזיון האור-קולי המוקרן באתר השחזור.